جلسه پارلمان اقلیم کردستان عراق درباره همه پرسی به تعویق افتاد


به گزارش ایرنا، شبکه کرد زبان «روداو» روز پنجشنبه به نقل از «دلیر ماوتی» از اعضای پارلمان اقلیم کردستان عراق گفت که به دلیل اشکال قانونی در ابلاغ نمایندگان به از سرگیری جلسه پارلمان، مقرر شد که جلسه فردا (جمعه) برگزار شود.
پیشتر اعلام شده بود که قرار است، پارلمان اقلیم کردستان عراق در واکنش به مصوبه اخیر پارلمان عراق در مخالفت با همه پرسی اقلیم، موضع اتخاذ کند.
پارلمان کردستان عراق از دو سال قبل در نتیجه اختلافات جریان های سیاسی در پارلمان اقلیم بر سر اتمام دوره ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان عراق، با تصمیم یکجانبه رهبر حزب دمکرات کردستان عراق، به حال تعطیل درآمد.
رهبر حزب دمکرات کردستان عراق همچنین رئیس پارلمان اقلیم که از حزب تغییر است به همراه وزیران حزب تغییر در دولت اقلیم کردستان را از ورود به شهر اربیل ممنوع اعلام کرد.
از طرفی برخی از نمایندگان پارلمان عراق امروز (پنجشنبه) از احتمال به تعویق انداختن همه پرسی توسط پارلمان اقلیم کردستان عراق خبر دادند.
‘جاسم مجمد جعفر’ به پایگاه خبری ‘بغداد الیوم’ گفته است، رویکردهایی در بین جریان های کرد موافق همه پرسی، مبنی بر به تعویق انداختن همه پرسی برای یک مدت دو ساله وجود دارد و قرار است که این تصمیم از طریق پارلمان اقلیم کردستان عراق اعلام شود.
جاسم محمد جعفر از نمایندگان ترکمن در پارلمان عراق افزوده است، پس از دیدار اخیر فرستاده رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف بین المللی با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق، این تصمیم اتخاذ شده است.
وی اضافه کرد که ‘برت مکگورک’ در دیدار بارزانی به شدت کردها را تهدید کرد و گفت که در صورت انجام همه پرسی و جدایی از عراق، آمریکا هیچ گونه چتر حمایتی برای کردها نخواهد بود.
برت مکگورک به همراه سفیر آمریکا در عراق دیروز (چهارشنبه) نخست با ‘هیرو احمد ابراهیم’ همسر جلال طالبانی رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان و ‘عمر سید علی’ دبیرکل حزب تغییر در سلیمانیه دیدارهای جداگانه کرد و سپس راهی اربیل شده و با مسعود بارزانی دیدار کرد.
با وجود اظهارات جاسم محمد جعفر مبنی بر به تعویق افتادن دوساله همه پرسی، اما هنوز مسعود بارزانی هیچ گونه واکنشی مبنی بر احتمال تعویق همه پرسی نشان نداده بلکه همچنان بر برگزاری همه پرسی در 25 سپتامبر جاری(سوم مهر) اصرار می ورزد.
خاورم *4*353*1770*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82664668/