حضور 11 میهمان خارجی در سمینار پژوهشی جشنواره تئاتر آیینی – سنتی


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از هجدهمین جشنواره تئاتر آیینی – سنتی، محمد حسین ناصر بخت با بیان اینکه سمینار پژوهشی جشنواره تئاتر آیینی- سنتی روزهای هشتم و نهم شهریور ماه برگزار می‌شود، تصریح کرد: محور اصلی این سمینار تعزیه و نقالی بود اما در صورتی که پژوهش‌هایی درباره دیگر آیین‌های ناشناخته وجود داشته باشند، استقبال می کنیم.
وی با اشاره به برخی نزدیکی‌ها و تشابه‌های فرهنگی در کشورهای همسایه افزود: بخشی از میراث گمشده فرهنگ ایرانی در دیگر کشورهای خاورمیانه و بویژه در کشورهای هم جوار وجود دارد، به همین دلیل در انتخاب آثار بخش بین‌الملل به این موضوع توجه کردیم.
این استاد دانشگاه درباره پژوهشگران حاضر در این سمینار نیز اظهار کرد: تلاش کردیم از ترکیب دانشگاهی در کنار پژوهشگران با سابقه و شناخته شده بهره‌مند شویم و تا حد ممکن فرصت حضور را برای پژوهشگران داخلی فراهم آوریم.
به گفته وی، آثار شرکت کننده در این سمینار توسط شورایی با حضور لاله تقیان، فرزان سجودی و مهرداد رایانی مخصوص انتخاب شدند.
ناصربخت تاکید کرد: در کنار آثاری که از طریق فراخوان برای شرکت در سمینار انتخاب شده‌اند، تعدادی مقاله نیز به پژوهشگران داخلی سفارش دادیم و با حضور پژوهشگران جوان‌تر در کنار چهره‌های باسابقه، نگاهی نو به موضوعات داشته باشیم و از مجموع لیست نهایی را انتخاب کردیم.
این پژوهشگر خاطر نشان کرد: در این سمینار 11 مهمان خارجی از پرتقال، بلغارستان، مالزی، هلند، اتیوپی، آذربایجان، ارمنستان، فرانسه، کانادا، بلژیک و انگلستان داریم و در مجموع با احتساب مقاله‌های داخلی، 40 مقاله از داخل و خارج از کشور خواهیم داشت که برخی از آنها به صورت پوستر و بعضی دیگر در قالب سخرانی ارائه می‌شوند و تمام مقالات شرکت کننده، منتشر خواهند شد.
ناصربخت از برگزاری دو کارگاه آموزشی همزمان با ایام برگزاری جشنواره تئاتر آیینی – سنتی خبر داد و افزود: همزمان با برگزاری جشنواره، صبح‌ها کارگاه آموزشی موسیقی تعزیه را با حضور محسن هاشمی هنرمند برجسته تعزیه که در موسیقی هم تسلط دارد، برگزار می‌کنیم و در کنار آن نیز کارگاه نقالی را با حضور مرشد سعیدی خواهیم داشت.
هیجدهمین جشنواره تئاتر آیینی – سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی از هشتم تا 15 شهریور ماه برگزار خواهد شد.
فراهنگ ** 7561 ** دریافت کننده: سارا کریمیان * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82633336/