خبرهای کوتاه از استان کردستان


به گزارش ایرنا مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان بیجارگفـت: در طول 6ماهه اول امسال بیش از 95 درصد دام های سبک و سنگین روستاهای تابعه شهرستان بیجار علیه بیماری های مشترک انسان و حیوان مایه کوبی شده اند.
هادی اسکندری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا: پراکندگی و مسافت بسیار زیاد روستاهای این شهرستان، موجب شده است کار نظارت و اجرای طرح های دامپزشکی با هزینه و مشکلات زیادی مواجه شود.
با اجرای بیش از 800 مورد نظارت و بازرسی های مرتب و سرزده از مراکز مختلف شهرستان بیش از یک تن فرآورده دامی فاسد معدوم شد.
رئیس شبکه دامپزشکی بیجار با بیان اینکه 95 درصد دام های سبک و سنگین روستاهای شهرستان بیجار در برابر بیماری های مشترک انسان و حیوان واکسینه شده اند ادامه داد: این فعالیت موجب گردیده است ضمن ایمن سازی حوزه استحفاضی، از شیوع و گسترش بیماری های احتمالی دام های مهاجر و شناور به منطقه نیز جلوگیری گردد و از هر نوع خسارات مرگ و میر دام جلوگیری شود.

** سالانه 900 تن تخم مرغ در قروه تولید می شود
رئیس جهادکشاورزی شهرستان قروه گفت: سالانه 900 تن تخم مرغ از واحدهای صنعتی مرغ تخم گذار و سایر ماکیان بومی در قروه تولید می شود.
خلیل فعله گری افزود: در شهرستان قروه 6 واحد مرغداری تخم گذار، وجود دارد که در حال حاضر یک واحد فعال و پنج واحد راکد است.
به گفته وی مصرف سالانه تخم مرغ مورد نیاز شهرستان هزار و 540 تن است که شهرستان قروه رتبه پنجم از نظر میزان تولید در استان برخوردار است.
فعله گری گفت: تخم مرغ یک غذای سالم و مقوی است که با دارا بودن مواد پروتئینی مورد نیاز بدن، اسیدهای آمینه ضروری، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی لازم نیاز بدن را دارد.
رئیس جهاد کشاورزی اضافه کرد: کشور ایران در تولید تخم مرغ در رتبه 11 دنیا قرار دارد اما در مصرف تخم مرغ در جایگاه 21 دنیا را دارا است.

** کتابخانه سیار روستایی در قروه افتتاح شد
روز سه شنبه کتابخانه سیار روستایی و فروشگاه محصولات فرهنگی کتاب و سرگرمی در شهرستان قروه با حضور مدیر کل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان کردستان، فرماندار و برخی از مسئولان قروه افتتاح شد.
مدیرکل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان در این رابطه گفت: در هفته ملی کودک کتابخانه سیار روستایی در قروه و سه فروشگاه محصولات فرهنگی کتاب و سرگرمی در بیجار، دیواندره و قروه افتتاح می ‌شود.
به گفته سهیلا شیخی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان از طریق 20 مرکز فرهنگی ثابت و چهار کتابخانه سیار روستائی با ارائه فعالیت های فرهنگی، هنری و ادبی با مخاطبین کودک و نوجوان خود ارتباطی چهره به چهره برقرار می کند.
شیخی افزود: ماشین کتابخانه سیار می تواند در 20 روستا علاوه بر کتاب رسانی به کودکان و نوجوانان، فعالیت های فرهنگی – هنری و ادبی نیز ارائه دهد.
وی گفت: هدف از برگزاری برنامه‌های هفته ملی کودک این است که مسئولان و افرادی که بیشتر با کودکان و نوجوانان در ارتباط هستند به حقوق کودکان توجه بیشتری کنند چرا که کودکان و نوجوانان اساسی‌ ترین و بنیادی‌ترین سرمایه‌های جامعه محسوب می ‌شوند.

** کمیسیون جرائم خاص در بانه تشکیل شود
رئیس کل دادگستری استان گفت: بانه یک شهر تجاری است و جرائم این حوزه نیاز به یک کمیسیون جرائم خاص دارد که باید این کمیسیون بنابر ضرورت در بانه ایجاد شود.
علی اکبر گروسی در آیین تودیع و تکریم رئیس دادگستری بانه که در سالن جلسات فرمانداری بانه برگزار شده افزود: باید با حضور نیروهای امنیتی و انتظامی با بعضی از ترددات مرزی که آسیب پذیری استان را بیشتر می کنند، مقابله کنند و کمیسیون یا شورای ویژه این جرائم در شهرستان تشکیل شود.
وی گفت: باید ورود و خروج کالاهایی که قاچاق هستند توسط نیروهای انتظامی کنترل شود و آسیب های ناشی از صادرات و واردات کالاها را کاهش دهیم.
رئیس کل دادگستری کردستان با بیان اینکه تجارت در راستای توسعه و عمران استان بکار گرفته شود، اضافه کرد: توسعه استان باید از دروازه تجاری که در بانه ایجاد شده شکل بگیرد و کل استان از سود تجارت بانه و مریوان بهره مند شود.
وی اظهار کرد: بانک ها می توانند در زمینه قاچاق کالا نقش موثری داشته باشند و در صورتی گردش پولی و مالی در مسیر نادرستی قرار گرفت به مراجع نظارتی اعلام کنند.
وی قانون را محور نظم و تقوا خواند و افزود: مدیرباید در عرصه وعمل و کار بر اساس قانون عمل کنند و به موضوعات قانونی توجه کنند چراکه مدیرانی که بر اساس قانون عمل می کنند هیچ وقت به لحاظ اجرا قانون مورد بازخواست قرار نمی گیرد.
گروسی اظهار کرد: شهرستان بانه دارای منابع طبیعی و خدادادی است که باید این منابع که جز ثروت های ملی است حفظ و نگهداری شود.
در این آیین سعید عباسی که پیش از این دادستان بانه بود به عنوان رئیس دادگستری بانه منصوب شد و از جلیل قلی زاده که 13 سال رئیس دادگستری بانه بوده و تقدیر شد.

** آموزش فرهنگ استاندارد در کردستان گسترش یافته است
مدیر کل استاندارد استان کردستان گفت : گسترش آموزش فرهنگ استاندارد در کردستان رشد چشم گیری داشته است.
منصور لهونیان افزود: عملکرد استاندارد در سطح استان بسیار خوب بوده و در افتتاح و راه اندازی دفاتر استاندارد سازی رتبه دوم کشوری رابه خود اختصاص داده است.
لهونیان با اشاره به تدریس و آموزش برنامه های آموزشی تهیه شده توسط استاندارد کردستان در سطح کشور اظهار کرد: آموزش و ترویج استاندارد در سطح مدارس، دانشگاه و ادارات و تریبون نماز جماعت در حال گسترش بوده است.
وی گفت: بازرسی های انجام شده توسط نمایندگی استاندارد در دیواندره باید با آموزش و راهنمایی واحدهای تولیدی و اصناف همراه باشد.
مدیر کل استاندارد کردستان اظهار کرد: رویه استاندارد کردستان تعامل با واحدهای تولیدی همگام با رعایت استانداردهای لازم در جهت رعایت حقوق شهروندان و کیفیت استاندارد سازی است.
سیروس کاکی نماینده استاندارد در شهرستان دیواندره گفت: 46 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی، 41 مورد نمونه برداری، 160مورد بازرسی از بازار انجام شد که از این موارد 15مورد توقیف و اعلام جرم و 20 مورد تذکر صورت گرفت.
وی ادامه داد: 12مورد گشت مشترک آرد و نان در 6ماهه اول سال جاری از دیگر فعالیت های نمایندگی استاندارد شهرستان دیواندره بوده است.

**خبرنگاران: زینب طلایی/ منصور محمدی/سارا صالحی
**انتشار دهنده: امید بهمنی
7469/ 7353/7345/6108

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82691098/