روزانه 20یمنی جان خود را از دست می دهندبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا ازصلیب سرخ جهانی، کمیته بین المللی صلیب سرخ در حساب توئیتری خود می گوید به طور میانگین روزانه بیست نفر در یمن جان خود را از دست می دهند و بسیاری از آنها از زخم ها و یا بیماری های قابل درمان می میرند، زیرا داروهای مورد نیاز در دسترس آنها نیست و کمتر از نیمی از بیمارستان ها و مراکز درمانی یمن فعال هستند.
این کمیته اخیرا نسبت به تشدید وخامت اوضاع هزاران شهروند یمنی دراین کشور به دنبال شدت یافتن جنگ و محاصره بسیاری از شهروندان در مناطق درگیری هشدار داده است.
یمن یکی از کشورهای متاثر از خشونت است که درحدود 2 سال گذشته بسیاری از بیمارستانها و مراکز درمانی‌اش مورد حمله قرار گرفته‌اند و در نتیجه این کشور با کمبودهای زیادی در زمینه تجهیزات پزشکی و جراحی مواجه بوده است.
کمیته بین المللی صلیب سرخ در زمان درگیری درسراسرجهان دست به کار واکنش های اضطراری می‌شود و این امر شامل ارائه‌ خدمات درمانی به مردم و مجروحان متاثر از مخاصمات مسلحانه است.
این سازمان بشردوستانه فعالیتهای درمانی زیررا در سال گذشته میلادی در یمن انجام داده است.
پزشکان و پرستاران کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در بیمارستانهای یمن مستقر هستند و به مراحل درمانی مجروح‌های انفجارها و بمباران به پزشکان یمنی کمک می‌کنند.
تنها درسال 2016، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ هرماه پنج بیمارستان اصلی یمن را با وسائل و امکانات درمانی و جراحی تجهیز کرده و در نتیجه این بیمارستانها توانستند در نهایت 3449 جراحی انجام دهند و 2361 مجروح را بستری کنند.
کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ هرماه از20 مرکزاصلی بهداشتی و درمانی در استانهای صعده، عمران، صنعا، البیدا، ابیان، تعز و الدوله حمایت کرده و این مراکز به 292 هزارو 457 شهروند یمنی خدمات درمانی ارائه کردند.
حدود 80 مرکز بهداشتی دیگر دراستانهای دیگر یمن نیز از خدمات این سازمان بین‌المللی بهره‌مند شده‌اند و توانستند خدمات درمانی به 27 هزار477 مجروح جنگی ارائه دهند.
درشهرعدن، کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ یک بیمارستان را مجهز به بخشهای اورژانس، جراحی و بستری کرد و این بیمارستان توانست در طول سال 2048 عمل جراحی انجام دهد.
حدود900هزارشهروند یمنی به بیماری دیابت مبتلا و نیازمند تزریق روزانه انسولین هستند. درگیری‌های موجود در یمن باعث تشدید کمبود انسولین در کشور شده و امکان دسترسی بیماران به این داروی حیاتی را محدود کرده است.
درسال گذشته میلادی، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به حمایت خود از بیماران دیابتی ادامه داد و200 هزار ویال انسولین به وزارت بهداشت عمومی یمن اهدا کرد تا بیماران بتوانند از این داروی حیاتی استفاده کنند.
برخی ازشهرهای یمن نیز با مشکلات قطع برق مواجه هستند؛ به همین منظور کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ چهار ژنراتور برق به سه بیمارستان بزرگ در صنعا، ذمار و مارب و همینطور به آزمایشگاه مرکزی کشور اهدا کرد تا این مراکز بتوانند بدون دغدغه به ارائه خدمات خود بپردازند. این کمیته همچنین چندین سردخانه در بیمارستانهای اصلی صنعا و ذمار نصب کرده است.
صدها نفر که در درگیری‌های یمن دچار نقص عضو شده‌اند نیز با کمک کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ اعضای مصنوعی بدن دریافت کرده‌اند.
این سازمان همچنین ده‌ها کارگاه و جلسات آموزشی در سراسر کشور یمن برگزار کرده است و کادرهای مختلف درمانی، مامورین بهداشت و داوطلبان را آموزش داد تا بهترین و سریعترین شکل پاسخگویی برای بیماران و مجروحین فراهم شود.
اجتمام/1724/3377
خبرنگار: سمانه زین العابدین * انتشار: حسین فتح الهی
برای آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82431848/