نیروهای خوب را به قیمت کم فروختیم/ سریال جذاب هنوز هم بیننده داردمهران مهام روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درمورد سریال پنچری که در دست تولید دارد اظهار کرد: طرح این سریال را به شورای طرح و برنامه شبکه سه دادیم و پس از تایید، برزو نیک نژاد حدود سه ماه و نیم، 15 قسمت از مجموع 40 قسمت را نوشت.
وی ادامه داد: بعد از این زمان برای اینکه آنتن شبکه خالی بود تولید را شروع کردیم و ادامه قسمت ها را علیرضا کاظمی پور و سعید جلالی می نویسند و نیک نژاد کارگردانی می کند.
مهام در مورد فضای کاری سریال پنچری نیز گفت: این سریال کمدی است و سعی کرده ایم نیاز روز جامعه را برای تفریح مهیا سازیم.

** تک صدایی خوب نیست
تهیه کننده سریال «خانه به دوش» درمورد تغییراتی که در دوره مدیریت محمد سرافراز و علی عسگری برای ساخت سریال ها روی داد، توضیح داد: شیوه جدید که مدیریت به گروه های فیلم و سریال شبکه ها بازگشته، درست تر است.
وی افزود: تک صدایی در هیچ جا خوب نیست و سیستم قدیم تک صدایی بود. یک نفر یعنی مدیر مرکز امور نمایشی سیما درمورد همه سریال ها تصمیم می گرفت. طبق قانون، صدا و سیما دولتی است و هیچ رسانه تصویری نمی توانیم داشته باشیم و صداوسیما انحصار دارد در دل انحصار، انحصار دیگری زدن نادرست است.
تهیه کنننده سریال «بزنگاه» تاکید کرد: اینکه تمام کارها با سلیقه یک نفر باید ساخته شوند و روند زمان بر باعث شده بود سریال های کمی ساخته شود. زیرا ابتدا تهیه کننده و نویسنده روی طرح کار می کردند، بعد از طرح در شورای طرح و برنامه شبکه تغییراتی می کرد، سپس مدیریت شبکه نظرهای خود را می گفت و در نهایت مرکز امور نمایشی سیما بعد از تغییرات طرح را تصویب می کرد. اما بعد از این مراحل هر هفته جلسه ای با حضور محمد سرافراز تشکیل می شد و او نظر نهایی را می داد که ممکن بود رد کند.
وی یادآور شد: با وجود این، تغییر دیگری که در آن زمان روی داد یعنی کنترل بودجه سریال ها در مرکز امور نمایشی سیما، خوب است؛ زیرا از نظر مالی نظارت هست. مثلا شبکه سه همواره برآوردهای ارزان تری داشت که دیگر اینطور نیست.

** رسانه موازی قدرت صداوسیما را نمی تواند کاهش دهد
مهام همچنین در مورد کاهش مخاطبان صداوسیما و ضریب نفوذ این رسانه گفت: این رسانه به اندازه ای قدرت دارد که رسانه های موازی نمی توانند آن را از بین ببرند.
« حتی در مورد کسانی که می گویند تلویزیون نمی بینیم، شاهدیم بعضی برنامه های تلویزیون را نقد می کنند. به نظر می رسد تلویزیون ندیدن به یک ژست امروزی تبدیل شده باشد».
وی تاکید کرد: در 5 سال اخیر فاصله ای بین مردم و تلویزیون رخ داده است؛ بعضی نیروها را به ثمن بخس فروختیم، هم از مدیران خوب و هم از بازیگران مطرح که سر مسائل سلیقه ای و نخواستن آنها را ندیدیم.
تهیه کننده سریال «متهم گریخت» ادامه داد: با وجود این معتقدم همین حالا هم اگر سریال خوب پخش شود مردم استقبال می کنند؛ مانند دو سریال «ماه و پلنگ» به کارگردانی احمد امینی و «8 و نیم دقیقه» از شهرام شاه حسینی که مردم تعقیب می کردند.
وی در این مورد که چرا بر اساس بعضی آمارها مخاطبان شبکه های ماهواره ای را می بینند گفت: حتی به نظر من مثل گذشته مردم ماهواره نمی بینند، استقبال از سریال های ترکیه ای در ماهواره هم دوره ای داشت که اکنون پایان یافته است. ما در روشن یا خاموش کردن ماهواره نقشی نداشتیم ولی خود مردم دیگر آنها را دنبال نمی کنند. به همین دلیل بهترین موقعیت است که تلویزیون مخاطب خود را بازجذب کند. فقط باید مهره ها را درست سر جای خود قرار دهیم و کارهای بیشتری نمایش داده شود تا بتوانند با هم رقابت کنند.
مهام با اشاره به همکاری کیانوش عیاری با تلویزیون گفت: حتی عیاری به عنوان یک کارگردان مطرح پیش تولید ساخت سریال را آغاز کرده است.
تهیه کننده سریال «زن بابا» گفت: آنتن تلویزیون به زودی پربار خواهد شد، اما یکی از مشکلات رسانه این است که سریال های هر شبه به سرعت قابل تولید است اما سریالهای الف و الف ویژه به زمان بیشتری نیاز دارد که در این حوزه هم سریال سلمان داود میرباقری به زودی وارد مرحله پیش تولید می شود.

** 100 سریال در تولید و پیش تولید
تهیه کننده سریال «دلنوازان» در مورد تولیدات فعلی صداوسیما در حوزه نمایش یادآور شد: به عنوان عضو شورای بودجه سیما فیلم می گویم هیچ بودجه ای به صداوسیما در بخش نمایش اضافه نشده اما 65 سریال در حال تولید و بیش از 30 سریال با نرخ های معقول در حال پیش تولید است.
وی در این مورد که چرا در حوزه تهیه کنندگی و سریال سازی بعضی اسامی تکرار می شود ولی جوانان را در این حوزه نمی بینیم؟ گفت: من همواره به ورود جوانان باور داشته ام و سعید آقاخانی، رضا عطاران، سیامک سهیلی زاده و برزو نیک نژاد از کارگردانان جوانی هستند که با من همکاری کرده اند. ضمن اینکه در بازیگری نیز افراد زیادی را به سینما و تلویزیون معرفی کرده ایم، به طور کلی تکرار بازیگر در کارهای مختلف برای مردم خوشایند نیست.

** به دنبال ساخت یک سریال جدی هستم
مهام در مورد فعالیت های آتی خود نیز گفت: بعد از دلنوازان کار جدی نداشته ام. کار تصویب شده ای داریم که در دو فصل 50 قسمتی علیرضا کاظمی نژاد نوشته و قرار است در صورت موفقیت فصل اول فصل دوم نیز ساخته شود.
وی تاکید کرد: بسیاری از شبکه های تلویزیونی در دنیا شخصیت های سریال ها را ادامه می دهند و آن را تبدیل به یک برند می کنند ولی ما یا در 26 قسمت شخصیت را تمام می کنیم یا مثل خشایار در «زیر آسمان شهر» از بین می بریم.
فراهنگ**9157**1027**خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: جواد دهقانی

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82501317/